ikonka telefonu

VOLEJTE PO – NE 8 – 22h

+420 778 044 094

18. 01. 2022

Co když neodevzdáte řidičský průkaz při zákazu řízení?

V rámci bodového systému se může řidič dopustit takového přestupku, nebo trestného činu, kdy přestože nedojde k samotnému vybodovaní – tj. dosažení 12 bodů, je tento samotný přestupek/přečin sám o sobě zákazový. V takovém případě dorazí řidiči v drtivě většině případů tzv. příkaz ( v případě trestného činu je to trestní příkaz) který už v sobě obsahuje zákaz řízení a pokutu, která nabude právní moci, pokud do 8 kalendářních dní řidič nepodá odpor. V takovém případě je řidič povinen podle § 94a odst. 2 odevzdat svůj řidičský průkaz do 5 pracovních dní příslušnému obecnímu úřadu. V případě, že tak řidič neučiní hrozí mu ve správním řízení pokuta 2500-5000 korun. To je tedy problém číslo jedna, nicméně jak si ukážeme. Jedná se o problém zcela zanedbatelný.

Navazujícím problémem neodevzdáním řidičského průkazu, které je v důsledcích často fatálnější je fakt, že nesplnění této podmínky může znamenat nemožnost upuštění od zbytku trestu. Mnoho řidičů je pak nemile překvapeno, že pouze kvůli toho, že neodevzdal “kousek plastu“ musí svůj trest dokonat celý a to už je citelná rána pro každého.

Nejfatálnějším důsledkem neodevzdání řidičského průkazu je pak doslova PAST na řidiče, ve formě nutnosti “reaktivace“ vašeho řidičského oprávnění. Do této pasti se totiž chytají právě hlavně řidiči, kteří řidičský průkaz neodevzdali. Většina ví, kdy přesně jim končí trest. Den, kdy to nastane s radostí usedají za volant a jezdí. Neví, že se právě dopouštějí přestupku podle § 125c/ 1e) 1. zákona 361/2000Sb. – Řízení bez řidičského oprávnění, kdy za tento přestupek hrozí až neuvěřitelná sankce 25-50 000 korun, opětovného zákazu řízení v délce 1-2 roky a dalších 4 trestných bodů. Postih je tedy na úrovni pokuty a délky zákazu řízení srovnatelný s trestným činem, kdy řídíte vozidlo ve stavu vylučující způsobilost což je například alkohol v krvi nad 1 promile.

Suverénně největší skupinou řidičů, kteří do této pasti spadnou, jsou ti, kteří dostali zákaz v rámci sledovaného přestupku na 1 měsíc. Pokud totiž dostanete trest ve výměře menší než 6 měsíců,( klíčová je výměra trestu, nikoliv jeho faktická vykonaná délka) nemusíte na dopravně psychologické vyšetření, což v mnoha řidičích evokuje mylnou představu, že uplynutím měsíční lhůty zákazu řízení je vše v pořádku. Tento stav je doslova “tikající bombou“, protože v momentu běžné silniční kontroly vás čeká velice nepříjemné zjištění.

konzultace zdarma

Odpovíme do 1 hodiny

Zanechte nám kontakt, poradíme vám, jak nejlépe postupovat


    Vaše číslo použijeme pouze pro jednorázový kontakt za účelem seznámení s možnostmi právní pomoci.

    Odesláním souhlasíte se zavoláním.

    PRAHA BRNO OSTRAVA

    Zastoupíme vás po celé ČR za jednotné ceny

    Pobočka v Praze

    Rohanské nábřeží 678/23
    186 00 Praha

    Zobrazit na mapě

    Pobočka v Brně

    Holandská 2/4
    639 00 Brno

    Zobrazit na mapě

    Pobočka v Ostravě

    28. října 3346/91
    702 00 Ostrava

    Zobrazit na mapě