ikonka telefonu

VOLEJTE PO – NE 8 – 22h

+420 778 044 094

20. 01. 2022

Jak obejít zákaz řízení

Nikdy bych nečekal, že budu psát článek na takovéto téma, ale dotazy se množí a množí a množí a časté zoufalství volajících mě donutilo napsat pár následujících řádků.

Než si řekneme jak obejít zákaz řízení, je třeba si odpovědět na jinou otázku. Lze vůbec obejít zákaz řízení? Odpověď zní, že ano. Za určitých okolností opravdu lze zákaz obejít. Protože tento článek ale nemá být v žádném případě návodem jak porušovat zákon, sepíšeme pouze některé podmínky, které je nutné splnit a s čím je nutné počítat, pokud byste se snad chtěli do této operace pouštět.

1) Nikdy se správní řízení, kde jde o řidičské oprávnění nesnažte řídit sami. To je základ, protože pokud chcete obejít zákaz řízení, musíte si na to v řízení připravit vhodné podmínku už během samotného správního řízení. Chápu, že částka pro zastoupení může být pro někoho vysoká, ale pokud si nemůžete toto zastoupení dovolit, přijměte trest a v polovině požádejte advokáta, aby Vám sepsal žádost o prominutí v polovině, abyste měli největší naději, že Vám bude trest prominut. Vyvarujete se tak zbytečné úřednické “tortuře“ ve formě zbytečných cest na úřad, chybějících nutných věcí, aby vám mohl být navrácen atd.

pravidlo číslo jedna – musíte mít zastoupení od počátku

2) Smiřte se s tím, že pokud chcete “obejít“ zákaz řízení, bude i tak nutné uhradit pokutu. To je vše co k tomuto bodu mohu uvést. Obejít zákaz bez uhrazení pokuty NELZE. Pokud je tato možnost pro Vás neakceptovatelná, nemusíte číst dále.

Pravidlo číslo dva – pokutě se nevyhnete a pokud chcete řídit, musí být uhrazena

3) I tak musíte jezdit opatrně a ideálně jen v důležitých případech a dávat si pozor. Určitě zapomeňte na noční vyjížďky prázdným městem s přáteli a podobné věci. Když Vás chytí policie, nebude Vám hrozit trest za řízení bez řidičského oprávnění, v tomto ohledu tedy řídíte bez rizika dalšího trestu, ale musíte počítat s tím, že když se to stane, tak první zákaz řízení, který jste dostali již nebude možné “obejít“ a bude nutné jej vykonat.

Pravidlo číslo tři – zákaz lze obejít ve smyslu toho, že když Vás chytí, nehrozí Vám trest 25-50 000, 4 body a další 1-2 roky zákazu, ale naběhne Vám oficiálně trest za zákaz první a nemůžete již nadále nutně jezdit, protože pokud by Vás chytili znova, tak trest výše uvedený už Vám bude reálně hrozit a můžete se tak dopouštět trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, nebo řízení bez řidičského oprávnění.

4) Né vždy to musí vyjít. Možnost “obejití“ je také podmíněno určitými faktory, které jsou mimo dosah. Tuto informaci, ale víte od samotného počátku. Není to tedy situace, že jezdíte a doufáte, že se to povedlo. Je to stav, kdy zcela zjevně víte, že se to povedlo a “můžete“

Pokud jste dočetli až sem, tak vězte, že článek není žádným návodem ani nabádáním k porušování zákonů. Jedná se o operaci v tzv. “šedé“ zóně, tzn, že se nejedná o porušení zákona, protože kdyby tomu tak bylo, tak by nemohl nastat stav, že řídíte bez rizika dalšího postihu v případě zastavení hlídkou. Jeho významem je poskytnout základní informace na to, na co se nás často ptáte v telefonu a emailu a jeho smyslem je právě to, abychom tento článek mohli poslat právě lidem, kteří mají takovýto dotaz, namísto neustálého vysvětlování této věci v telefonu či emailu.

Na konec tohoto tématu bych rád řekl, že nejlepší cestou jak obejít zákaz řízení je žádný nedostat tím, že respektujeme jako řidiči nějaká pravidla, která na cestě jsou. Můžeme polemizovat o tom, že některá jsou zbytečná, šikaniozní, zbytečně přísná atd. To bude zcela jistě pravdou. Ale jsou zde a my se tomu musíme přizpůsobit.

Pokud jako řidiči víte, že máte tendence porušovat i třeba nevědomky předpisy, jako je například rychlost, protože většina (naštěstí) neřídí tak, že by koukala na tachometr stále ( navíc spousta řidičů se dopouští přestupků, aniž by věděli, že se ho dopouštějí) je dobré vzít tento fakt na vědomí a vybavit se například radarovým detektorem. Ten ale není úplně levný.

Zásadním předpokladem je také to vědět, jaká máte práva, ale také jaké máte i povinnosti! Když nějaké právo uplatníte, nemusí to stačit, pokud nevíte, jakou v tu chvíli máte i povinnost.

Přeji spousty šťastných kilometrů bez nehod, pokut a zákazů řízení.

konzultace zdarma

Odpovíme do 1 hodiny

Zanechte nám kontakt, poradíme vám, jak nejlépe postupovat


    Vaše číslo použijeme pouze pro jednorázový kontakt za účelem seznámení s možnostmi právní pomoci.

    Odesláním souhlasíte se zavoláním.

    PRAHA BRNO OSTRAVA

    Zastoupíme vás po celé ČR za jednotné ceny

    Pobočka v Praze

    Rohanské nábřeží 678/23
    186 00 Praha

    Zobrazit na mapě

    Pobočka v Brně

    Holandská 2/4
    639 00 Brno

    Zobrazit na mapě

    Pobočka v Ostravě

    28. října 3346/91
    702 00 Ostrava

    Zobrazit na mapě